Rozgrywki na wysokościach

Posted by Admin on Maj 2, 2011 in Kategoria główna |

W dniu święta całego międzynarodowego proletariatu, postanowiłem wybrać się na Stadion Olimpijski w La Paz. W tym szczęśliwym, ułożonym prawidłowo, bo socjalistycznie państwie, proletariusze rzuceni na odcinek rozrywkowy nie świętowali, tylko rozgrywali kolejne ligowe spotkanie. Zmierzyły się ekipy Strongest (jednej z dwóch dominujących macierzyste rozgrywki) i La Paz Futbol. Ta pierwsza zdominowała spotkanie i pewnie je wygrała 3- 1.

estadio02

Poziom meczu nie zachwycał, szczególnie zważywszy na kiepską murawę. Boliwijczycy mają szczególny problem z organizacją gry w defensywie i zdarzają im się babole co najmniej kuriozalne. Jeszcze nie tak dawno byłem świadkiem spotkania Botafogo- Vasco da Gama, czyli jednych z derby Rio. Nie chcę tu na siłę stosować żadnych porównań, ale nie dziwi fakt, że to Brazylia grała na wszystkich mundialach, a o boliwijskiej piłce jakoś ciężko sobie coś konkretnego estadio09przypomnieć. Niemniej, pomny obrazów pochodzących z tzw. „klasyku ekstraklasy”, czyli meczu Legia Warszawa- Widzew Łódź, który to obejrzałem jednym okiem, nie odważę się w tym miejscu na krytykę tych dzielnych boliwijskich kopaczy. Mecz na prawdę, przyjemnie się obejrzało.

Dlaczego napisałem dzielnych? Już pędzę ze sprostowaniem. Otóż, fakt zainteresowania się stadionem w La Paz, który nie wiem z jakiej racji nosi nazwę olimpijskiego, nie wynikał bynajmniej z racji rozgrywanego tam meczu. Na ten trafiłem przypadkowo.

Boiwia pomimo, iż piłkarską potęgą nie jest i nigdy nie była, zawsze odgrywa zasadniczą rolę w eliminacjach mistrzostw świata strefy CONMEBOL. Dzieje się tak, gdyż swoje mecze rozgrywa właśnie w La Paz, które zbudowano w dolinie wysokich Andów. A stadion Olimpijski jest najwyżej położonym obiektem na świecie, na którym rozgrywa się mecze międzynarodowe.

Estadio Olimpico de La Paz Hernando Siles, bo tak brzmi pełna nazwa, z pojemnością czterdziestu pięciu tysięcy miejsc, jest największym obiektem sportowym w Boliwii. Położony jest na wysokości trzech tysięcy pięciuset siedemdziesięciu siedmiu metrów ponad poziomem morza. Wysokość ta powoduje określone konsekwencje. Już samo spacerowanie po La Paz pod górę, oznacza bardzoestadio08 szybką zadyszkę. Pomimo, iż przebywam już na znacznych wysokościach trzy tygodnie, daleko jest od normalnego samopoczucia. Rozrzedzone powietrze i wysokość ewidentnie doskwierają. Tymczasem, ekipa, która przyjeżdża do La Paz zaledwie na dzień przed meczem nie ma najmniejszych szans na aklimatyzacje. Wybieganie dziewięćdziesięciu minut w tych okolicznościach, dla zawodnika przyzwyczajonego do gry na poziomie poniżej pięciuset metrów jest fizycznie niemożliwe. Płuca pracujące w zdawałoby się normalnym tempie nie absorbują wystarczającej ilości tlenu i organizm zatrzymuje się.

Tymczasem, Boliwijczycy, dla którym obecne tu warunki są czymś najzupełniej zwyczajnym zupełnie się nie męczą. To powoduje, iż w trakcie wszystkich rozgrywanych tu meczy gospodarze są niezwykle niebezpieczni, co potwierdziło chociażby zwycięstwo nad reprezentacją Argentyny sześć do jednego w eliminacjach mistrzostw świata w Afryce Południowej.

estadio03PiK

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2018 America Latina All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.4.1 theme from BuyNowShop.com.