Jedenaście faktów na temat boliwijskich lasów

Posted by Admin on Cze 12, 2011 in Kategoria główna |

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasu. Jako że wracamy do dżungli amazońskiej, chcielibyśmy podzielić się z wami jedenastoma faktami, które warto wiedzieć o lasach Boliwii.

1. Boliwia ma dwadzieścia jeden narodowych obszarów chronionych obejmujących łącznie 16.834.380 hektarów. Ponadto istnieje wiele innych państwowych, samorządowych i prywatnych rezerwatów przyrody.

2. Lasy łęgowe Santa Cruz, Beni, Pando i La Paz pokrywają około 76% powierzchni lasów Boliwii. 18% z nich znajduje się w Chuquisaca i Tarija, a pozostałe 5% w pobliżu doliny Cochabamba.

3. Boliwia to kraj o wielkim potencjale leśnym. 48% jej całkowitej powierzchni pokryte jest 6 różnymi rodzajami lasów.

4. Według wciąż prowadzonych badań, na terenie Boliwii znajduje się około 14000 gatunków rodzimych roślin (nie wliczając paproci, mchów i glonów). Uważa się jednak, że na terenie tego kraju żyje ponad 20.000 gatunków.
W Amazonii średnio co 3 dni odkrywany jest nowy gatunek! W latach 1999-2009 naukowcy odkryli aż 637 nowych roślin, 357 ryb, 216 płazów, 55 gadów, 39 ssaków, i 16 nowych gatunków ptaków.

5. Boliwia ma 12 ekoregionów i setki ekosystemów. Niektóre z tych ekosystemów mają szczególną wartość i znaczenie dla ochrony środowiska, ponieważ są centrami różnorodności biologicznej i domem dla wielu endemitów, a także ze względu na stan lub stopień, w jakim są one zagrożone.

6. Boliwijskie lasy mają 53 miliony hektarów powierzchni, z czego 16% jest przeznaczonych do stałego użytkowania.

7. Boliwia ma około 40 milionów hektarów lasów w stosunkowo nienaruszonym stanie, o wysokim wskaźniku różnorodności biologicznej.

8. Osiem z „Global 200” priorytetowych ekoregionów, określonych przez WWF jako regiony o światowym znaczeniu i wymagających natychmiastowych działań ochronnych znajduje się w Boliwii.

9. Południowo-wschodnia Amazonia jest jednym z największych i najbogatszych ekoregionów i rozciąga się na terytorium Boliwii. Jest domem dla 239 unikalnych krajobrazów, które obejmują 24% terytorium kraju.

10. 17% powierzchni kraju jest prawnie ustalonym obszarem chronionym, co stawia Boliwię wśród krajów o największej ilości powierzchni obszarów chronionych.

11. Około 6 milionów hektarów lasów zarządzanych jest w ramach planowania gospodarki leśnej.

PiK

Tagi: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2018 America Latina All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.4.1 theme from BuyNowShop.com.