Ilha Grande

Posted by Admin on Lut 22, 2011 in Kategoria główna |

Ilha_Grande03Ilha_Grande01 Ilha_Grande02 

Poprzedni weekend zdecydowaliśmy się spędzić z dala od betonowej dżungli. Za cel naszego wypadu obraliśmy leżącą nieco ponad sto kilometrów od Rio, Ilha Grande. Wyjazd z miasta piątkowym wieczorem jest koszmarem, więc uzbrojeni w zapas czasowy i cierpliwość wyruszyliśmy do Mangaratiba, gdzie po zakupie biletów zaokrętowaliśmy się na prom. Trwająca niecałe dwie godziny podróż, ze względu na późną porę, nie gwarantuje niestety fajerwerków wizualnych.

Ilha_Grande04 Ilha_Grande05 Ilha_Grande06

Ilha_Grande07 Ilha_Grande08 Ilha_Grande09

Wyspa, ze względu na swoją niewątpliwą wartość przyrodniczą cieszy się specjalnym prawem. Zakazane są na niej samochody. Poza radiowozem i karetką nazeżącą do prefektury, dźwięk silnika uświadczyć można wyłącznie z motorowych łodzi dokujących przy molo. Surowo wzbronione jest równiez wznoszenie jakichkolwiek nowych konstrukcji, więc jeżeli ktoś marzy o własnym domku w tropikalnym raju, skazany jest na kupno istniejącego.

Ilha_Grande10 Ilha_Grande11 Ilha_Grande12

Ilha_Grande13 Ilha_Grande14 Ilha_Grande15 

Początkowo wyspa, niczym amerykańskie Alcatraz używana była do celów penitencjarnych. Ze zbudowanego tu więzienia, w zasadzie nie było możliwości ucieczki. Następnie powstał tu ośrodek dla trędowatych, gdzie chorzy z daleka od stałego lądu izolowani byli od reszty społeczeństwa. Z czasem szpital został zamknięty, a i po więzieniu nie pozostał ślad. Jedyną pamiątką historii jest fakt, iż wyspą wciąż zarządza administracja placówek penitencjarnych. Największą miejscowością, w której lądują wszyscsy turyści jest Abrao. Na małym brukowanym placyku znajduje się kameralny, biały kościółek i szereg drewnianych knajpek. Architektura przyzywa dziecięce wyobrażenia karaibskich wiosek zatopionych gdzieś pomiędzy turkusem oceanu i zielenią dżungli. Abrao takie właśnie wrażenie sprawia. Pomimo, że jest miejscowością turystyczną zachowuje niezwykłą atmosferę tropikalnego raju, końca cywilizacji, skraju świata, krainy do których w dzieciństwie wybieraliśmy się na pirackich statkach żeglując po falach pacholęciej wyobraźni.

 Ilha_Grande16 Ilha_Grande17 Ilha_Grande18

Ilha_Grande19 Ilha_Grande20 Ilha_Grande21

Roślinność Ilha Grande do jeden z najlepiej zachowanych przykładów selwy atlantyckiej. To niezwykle bogaty ekosystem i wspaniałe miejsce do rozwoju różnorodnych gatunków. Na wyspie znajdują się populacje kilku niezwykle zagrożonych zwierząt (m.in. małpa, potocznie zwanej wyjcem, której zawodzenie faktycznie słychać z dużych odległości, leniwiec grzywiasty, gatunek papugi, czy kajmana). Również wody dookoła wyspy są chronione. Są one bowiem unikalne. To być może jedyne miejsce na świecie , gdzie obok koralowców można podziwiać Pingwina Magellańskiego, czy Wieloryba Południowego Biskajskiego.

Ilha_Grande22 Ilha_Grande23 Ilha_Grande24

Ilha_Grande25 Ilha_Grande26 Ilha_Grande27

Lecz to co się rzuca w oczy na Ilha Grande, to co innego. To przede wszystkim barwy- soczysta zieleń dżungli, turkus i głęboki błękit oceanu, platyna drobniutkiego piasku. Nawet najlepsze biura podróży szafujące ofertami wycieczek do tropikalnych rajów w swych katalogach powstałych po żmudnej pracy w photoshopie nie dysponują tymi obrazami. Ilha Grande jest wyjątkowa, dzięki znacznemu ograniczeniu ruchu turystycznego zachowała swą dziewiczą formę. Jest piekna, śmiało ją można nazwać rajską wyspą. Plaża Dois Rios po obu stronach zamknieta jest uchodzącymi do oceanu rzekami. W tych miejscach tworzą się spokojne rozlewiska wypełnione ciepłą wodą. Gdy zanurzyć się w nich, w zasadzie traci sie wrażenie kontaktu z rzeczywistością, ciężko odzyskać poczucie otoczającego nas świata. Ameryka Południowa po raz kolejny dowodzi, iż raj nie został utracony…

Ilha_Grande28 Ilha_Grande29 Ilha_Grande30

Ilha_Grande31 Ilha_Grande32 Ilha_Grande33

Opuścić wyspę było ciężko. Odpływaliśmy jeszcze za dnia. Za górami Ilha Grande zachodziło powoli słońce. My rozłożywszy się na rufie, długo jeszcze tęsknie zerkaliśmy na gasnącą bryłę. Nie ma jednak co rwać szat, wrócimy na pewno.

Ilha_Grande34 Ilha_Grande35 Ilha_Grande36

Ilha_Grande37 Ilha_Grande38

PiK

 

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2018 America Latina All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.4.1 theme from BuyNowShop.com.