Blackout w Nordeste

Posted by Admin on Lut 10, 2011 in Kategoria główna |

Awaria w stacji Luiz Gonzaga, na granicy między Pernambuco i Bahia, odcięła prąd w regionie Nordeste. Osiem stanów tonęło przez pięć godzin w ciemnościach. Ceara, Piaui, Rio Grande do Norte, Paraiba, Pernambuco, Alagoas, Sergipe, Bahia zajmują powierzchnię 1 219 023 km Nordestekwadaratowych, co w przybliżeniu daje połączone terytoria Polski, Niemiec i Francji. W sumie 47,7 milionów ludzi zostało bez prądu. Sparaliżowany został transport, praca szpitali i największa w kraju petrochemia, działająca w Bahia. Według Krajowego Operatora Systemu (ONS), około 90% Nordeste ucierpiało w największej awarii sieci energetycznej w regionie. Blackout zirytował prezydent Dilmę Rousseff , która zaczęła domagać się wyjaśnień organów odpowiedzialnych za energetykę. Zapowiedziała również zmiany na stanowiskach kierowniczych w sektorze.

Awaria trwała pięć godzin. Spowodowało ją uszkodzenie jednego z elementów elektroniki zarządzającej energią w stacji Luiz Gonzaga, znajdującej się na granicy stanów Pernambuco i Bahia. Niedługo później głos zabrał minister górnictwa i energii Edison Lobao i z charakterystycznym dla Brazylijczyków dobrym samopoczuciem, oświadczył, iż problem jest chwilowy. Zapewnił również, że brazylijska sieć energetyczna jest nowoczesna i solidna (w 2009 roku w Nordeste miał miejsce blackout, który spowodowało przewrócenie się drzewa). Uznał również, że ryzyko powstania podobnych awarii w trakcie trwania mistrzostw świata w 2014 roku i igrzysk olimpijskich w 2016, w zasadzie nie istnieje.

Znajdujący się w doskonałym nastroju, bojownik o lepsze jutro- minister górnictwa i energetyki- Edison Lobao

Znajdujący się w doskonałym nastroju, bojownik o lepsze jutro- minister górnictwa i energetyki- Edison Lobao

– Nie ma systemu energetycznego nowocześniejszego niż brazylijski- zauważył nie tracący fantastycznej formy minister i dodał od razu- Przeciwnie! Nasza sieć energetyczna jest lepsza aniżeli te istniejące w większości państw świata. Konferencja prasowa odbywała się tuż po spotkaniu z panią prezydent, która oficjalnie zaniepokojono, w zaciszu gabinetu najwyraźniej również cieszy się wysokim poziomem samozadowolenia, po wygranych niedawno wyborach. Nagabywany przez dziennikarzy minister oświadczył- owszem, zdarzyła się awaria, ale przecież takie rzeczy mają miejsce we wszystkich państwach świata.

Doskonałego humoru brakuje jednak szefowi Krajowego Operatora Systemu (ONS), który zarządza brazylijskimi sieciami energetycznymi. Według niego około 90 % całego regionu zostało pozbawione energii. Jedynie południowe krańce Bahia, część Piaui i Maranhao nie zostały dotknięte awarią.

Ulice Salwadoru w czasie blackoutu

Ulice Salwadoru w czasie blackoutu

– Praktycznie wszyscy konsumenci w Nordeste zostali dotknięci. W tym wypadku nie można mówić, iż awaria została spowodowana brakiem odpowiedniej konserwacji. Problem miał miejsce zaledwie kilka godzin po przeglądzie stanu systemu- zaznaczył prezydent ONS Hermes Chipp.

Według ministra Lobao, na dzień dzisiejszy ciężko wskazać przyczynę blackoutu. Niemniej za najbardziej prawdopodobną uważa się hipotezę, iż zawinił software obsługujący stację Luiz Gonzaga. Dodał również, że z całą pewnością można wykluczyć błąd ludzki, bądź przeciążenie sieci.

Komentarz zdaje się zbędny. W Brazyli tak to już jest. To, co w cywilizowanej części świata wydaje się niemożliwe (i nie mówię tu o samej awarii, ale o jej potraktowaniu), wśród kanarków przyjmowane jest ze wzruszeniem ramion. Ponadto, mieszkańcy Nordeste to elektorat Dilmy. Zatem cokolwiek jej czerwono- KGBistowski rząd nie powie, oni przyjmują z dobrodziejstwem inwentarza. Południe zaś, całe Nordeste traktuje jak dżunglę, a mieszkańców regionu za przygłupich, skaczących po drzewach młodszych braci, którzy imigrują do ich miast by stawać się kelnerami, sprzątaczami, etc… Pamiętam jak będąc w Manaus (akurat nie Nordeste, ale w percepcji południa niewiele to zmienia) usłyszeliśmy od kogoś, że na południu stolice Amazonas traktuje się jako zapadłą dziurę (dwa miliony mieszkańców). I tak faktycznie jest. Gdy ogląda się telewizję z mieszkańcami tej „lepszej” Brazylii i na ekranie pojawi się ktoś o wyjątkowo głupkowatej twarzy, zaraz słyszy się komentarz pod tytułem: „typowa twarz z Nordeste”. Uważają oni ponad to, mieszkańców północnego- wschodu za ciężko pracujących, ale głupich, co uniemożliwia wykonywanie bardziej skomplikowanych czynności.

apagao_nordeste

Niejednokrotnie już stwierdzaliśmy, iż Brazylia to nie jest jeden, zintegrowany kraj. Podzielić ją można conajmniej na Amazonię, Nordeste (z wyłączeniem Salwadoru, który stanowi kulturową, etniczną, historyczną enklawę), Rio de Janeiro i południe kraju (przy czym trzeba zaznaczyć, iż nie znamy zupełnie zachodnich kresów (przede wszystkim Mato grosso i Mato Grosso do Sul). Te oddzielne państwa nie interesują się sobą.

Dlatego też, awaria, która miała miejsce raczej nie spowoduje, iż ktoś wyciągnie z niej wnioski. Unowocześnienie „nowoczesnej”, zdaniem ministra czerwonej KGBistki, sieci energetycznej, którą na ogromną skalę może przerwać upadek drzewa (wówczas ucierpiało osiemnaście stanów), wydaje się mało prawdopodobne. Jedyne na co można liczyć, to, że przestraszone FIFA i Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaszokowane dobrym nastrojem polityków zaczną wywierać presję. A presja, akurat nie jest tym, co brazylijskie niedźwiadki lubią najbardziej.

PiK

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2018 America Latina All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.4.4.1 theme from BuyNowShop.com.